Quartet receives All-Ohio honors


Tanner Bryant


Victoria Fliehman


Hannah Haithcock


Ben Ackley


Three local basketball players and one local coach have received All-Ohio honors for the 2016-17 season by the Associated Press.

Miami Trace High School junior Tanner Bryant was named Second Team, All-Ohio.

Bryant averaged 14.8 points, 7.5 rebounds, 3.5 assists and 2.5 steals per game.

She shot 80 percent from the free throw line, 44 percent from the field and 27 percent from three-point range.

Miami Trace junior Victoria Fliehman was named Third Team, All-Ohio.

Fliehman averaged 13 points, 7 rebounds, 3.3 assists and 2 steals per game.

She shot 82 percent from the foul line, 43 percent from the floor and 36 percent from behind the three-point line.

From Washington High School, sophomore Hannah Haithcock was named Honorable Mention, All-Ohio.

Haithcock averaged 17.8 points, 8.7 rebounds, 2 steals and 1.7 assists per game.

She shot 46 percent from two-point range, 28 percent from behind the three-point line and 70 percent from the charity stripe.

Miami Trace head coach Ben Ackley was named Division II Coach of the Year, along with two other coaches in Ohio.

Ackley led Miami Trace to back-to-back outright South Central Ohio League championships and led the Lady Panthers to a Sectional, District and Regional championship, all the way to the State Final Four. It was the Miami Trace girls basketball program’s second-ever trip to the State Final Four, the other coming in 2010.

———

The 2016-17 Associated Press Division II All-Ohio girls basketball team, based on the recommendations of a media panel.

By The Associated Press

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2016-17 Associated Press Division II All-Ohio girls basketball team, based on the recommendations of a media panel (with school, height, class and scoring average):

DIVISION II

First Team: Morgan Lott, Caledonia River Valley, 5-foot-3, senior, 16.5 points per game; Destiny Hutcheson, Duncan Falls Philo, 5-7, jr., 24.4; Jimi Howell, Norton, 5-10, sr., 16.2; Sara Price, Warren Howland, 6-0, sr., 21.0; McKenah Peters, LaGrange Keystone, sr., 5-9, 25.3; Jiselle Thomas, Norwalk, 5-9, sr., 24.1; Osh Brown, Chillicothe, 5-11, sr., 13.3; Libby Bazelak, Kettering Archbishop Alter, 5-9, sr., 15.5; Braxtin Miller, Kettering Archbishop Alter, 5-10, sr., 16.1; Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf, 5-9, jr., 13.1

Player of the year: Jiselle Thomas, Norwalk

Co-Coaches of the year: Ben Ackley, Miami Trace; Andy Holderman, Tipp City Tippecanoe; Brindi Kandel, Perry.

Second Team: Dani Lawson, Shaker Heights Hathaway Brown, sr., 6-2, 11.4; Zia Cooke, Toledo Rogers, 5-9, so., 22.3; Tanner Bryant, Miami Trace, 5-11, jr. 14.8; Jamari McDavid, Springfield Kenton Ridge, 5-10, sr., 26.6; Danielle Norquest, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 15.4; Alex Cade, Shaker Heights Laurel School, sr., 6-1, 17.0; Erica Johnson, Mansfield Senior, 6-0, sr., 20.3; Lilly Ritz, Cambridge, 6-2, jr. 15.1; Rebekah Justice, Cincinnati Mariemont, 6-5, sr., 13.0; Nikki Current, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-6, jr., 21.1.

Third Team:

Felicia Atkinson, Granville, 5-6, sr., 15.3; Haley Porter, Belmont Union Local, 5-6, jr., 20.4; Dakota Naples, Niles McKinley, 5-7, sr., 24.0; Claire Dolan, Perry, jr., 5-6, 13.5; Kennadie Goth, Shelby, 5-7, sr., 16.3; Heidi Marshall, Clyde, 5-4, jr., 15.8; Rebekah Green, Jackson, 5-7, jr., 23.0; Victoria Fliehman, Miami Trace, 6-0, jr., 13.0; Bella Gajdos, Poland, 5-3, jr., 15.6; Jackie Carman, Shaker Heights Hathaway Brown, jr. 5-8, 14.2.

Special Mention:

Mchale Grant, Columbus Eastmoor Academy; Emily Minner, London; Courtney Vierstra, Hebron Lakewood; Aaliyah Currence, New Philadelphia; Rhiannon Petrisko, Steubenville; Emily Holzapfel, Rayland Buckeye; Kendal Kirkbride, Zanesville Maysville; Natalie Zuchowski, Beloit West Branch; Emma Tecca, Akron Hoban; Robin Campbell, Alliance Marlington; Annie Pavlansky, Cortland Lakeview; Elena Rauhe, Parma Padua Franciscan; Jocie Fisher, Chillicothe Unioto; Jordin Blakeman, Circleville; Kendyl Mick, Thornville Sheridan; Katie Rauch, Vincent Warren; Laken Smith, Waverly

Honorable Mention:

Sammy Edwards, Johnstown-Monroe; Kandice Farley-Marbury, Columbus Beechcroft; Talia Shaw, Columbus South; Alexis Stevens, Caledonia River Valley; Kennedy Taylor, Columbus Hartley; Madison Hunter, New Concord John Glenn; Mikayla Poole, Carrollton; Mackenzie Huff, Warsaw River View; Marlo Taylor, Cambridge; Bri Gassman, Minerva; Zoey Wisintainer, Dover; Sammie Hall, Millersburg West Holmes; Danin Greuey, McConnelsville Morgan; Ava Illig, Lodi Cloverleaf; Sydney Kulla, Mantua Crestwood; Lauren Calhoun, Ravenna; Chloe Cheresne, Salem; Khaylah Brown, Struthers; Amanda Blank, Niles McKinley; Bryana Housley, Norton; Brenna Rito, Beloit West Branch; Venecia Billings, Lorain Clearview; Nora Hopkins, Elyria Catholic; Maddie Edgerly, Bay Village Bay; Hanna Harlo, Shaker Heights Hathaway Brown; Jordan Schiano, Perry; Hailey Peoples, Geneva; Kendal Glandorff, Bowling Green; Shania Taylor, St. Marys Memorial; Kylie White, Ottawa-Glandorf; Abigail Fogle, Upper Sandusky; Casey Santoro, Bellevue; Logan Harris, Oak Harbor; Emily Yeager, Ontario; Shawnee Smith, Chillicothe; Hannah Haithcock, Washington; Kassidy Betzing, Pomeroy Meigs; Jayden Geary, Thornville Sheridan; Molly McCutcheon, Vincent Warren; Taylor Polley, Greenfield McClain; Amanda Schroeder, Dayton Carroll; Hunter Rogan, Urbana; Mikala Morris, Springfield Kenton Ridge; Ellie Schaub, Cincinnati Indian Hill; Mya Jackson, Wilmington

Tanner Bryant
http://recordherald.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_Tanner-Bryant-4.jpgTanner Bryant

Victoria Fliehman
http://recordherald.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_Victoria-Fliehman-3.jpgVictoria Fliehman

Hannah Haithcock
http://recordherald.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_Hannah-Haithcock-2.jpgHannah Haithcock

Ben Ackley
http://recordherald.com/wp-content/uploads/2017/03/web1_Ben-Ackley-2.jpgBen Ackley
comments powered by Disqus