6 local football players receive All-SE District honors


By Chris Hoppes - [email protected]



Six high school football players from Fayette County have received All-SE District recognition by Associated Press sportswriters in the District.

In Division III, Miami Trace had three players honored by the district.

Senior Matthew Hottinger was named First Team, All-SE District as a lineman.

Senior Larry Jackson was named First Team, All-SE District as a running back.

Senior Baley Allen was named Special Mention, All-SE District.

In Division IV, Washington had three players honored by the District.

Junior Trevor Hicks was named First Team, All-SE District as a lineman.

Senior Aaron Greer was named First Team, All-SE District as a running back.

Senior running back Kyle Garrett was named Special Mention, All-SE District.

2015 AP All-Southeast District football teams

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2015 Associated Press All-Southeast District football teams, as selected by a media panel from the district:

DIVISION III

First team

Offense

All-Purpose -Quintin Davidson, Chillicothe, 5-8, 170, sr. Receivers -Travis Moore, Marietta, 6-2, 180, jr.; Kristian Boltenhouse, Chillicothe, 6-4, 180, sr.; Heath Wiseman, Athens, 6-0, 180, sr.; Ryan Hagan, Hillsboro, 5-10, 150, sr.; Austin Leach, Jackson, 6-0, 166, sr. Linemen – Elijah Woolum, Jackson, 6-4, 280, sr.; Austin Yoak, Marietta, 6-4, 230, sr.; Matthew Hottinger, Miami Trace, 5-10, 210, sr.; A.J. Bryant, Sheridan, 5-11, 245, sr. Quarterback – Hunter Sexton, Jackson, 5-11, 215, sr. Backs – Zacciah Saltzman, Athens, 5-11, 210, sr.; Nate Rosenbauer, Chillicothe, 5-9, 170, sr.; Dominic Vanfossen, Marietta, 5-10, 190, so.; Larry Jackson, Miami Trace, 6-1, 180, sr.; Tim Ousley, Vinton County, 6-1, 240, sr. Kicker – Sheldon Moore, Jackson, 5-11, 188, sr.

Defense

Linemen -Dylan Cochran, Athens, 6-1, 210, sr.; Isaac Bocook, Chillicothe, 6-5, 265, sr.; Billy Cooper, Jackson, 6-0, 205, jr. Linebackers – Jakob Staggs, Chillicothe, 6-0, 190, sr.; Derek Grosse, Sheridan, 5-10, 185, sr.; Raymon Potter, Jackson, 6-2, 225, jr.; Backs – Khaleel Danzy, Chillicothe, 5-6, 140, jr.; Collin Massie, Jackson, 5-11, 190, sr.

Offensive players of the year: Zacciah Saltzman, Athens; Nate Rosenbuer, Chillicothe.

Defensive player of the year: Billy Cooper, Jackson.

Coaches of the year: Paul Culver, Thornville Sheridan; Andy Hall, Jackson.

Special mention

Baley Allen, Miami Trace; Sean Caudill, Vinton County; Trent Dawson, Marietta; J.J. Goldick, Hillsboro; Hunter Mullins, Athens; Kolby Rogers, Athens; Codey Roseberry, Jackson; Leo Woods, Chillicothe.

DIVISION IV

First team

Offense

All-Purpose – Erique Hosley, Unioto, 6-3, 215, sr.; Marcus Paul, Logan Elm, 6-0, 200, sr.; Kaileb Sheets, Meigs, 6-0, 180, sr.; Andrew Spicer, New Lexington, 5-10, 165, sr. Linemen – Zach Finley, Logan Elm, 6-1, 275, sr.; Trevor Hicks, Washington, 6-5, 235, jr. Receivers – Cade Marquez, Waverly, 5-11, 140, jr.; Aaron Manson, Circleville, 6-1, 175, sr.; Connor Warden, Circleville, 6-1, 145, sr.; Colton Lilly, Meigs, 6-1, 180, sr. Quarterbacks – Clay Edler, Unioto, 5-10, 165, jr.; Michael Camp, Circleville, 6-4, 165, sr.; Cody Bartrum, Meigs, 6-1, 180, jr. Backs – Drew Harris, Waverly, 5-11, 175, jr.; Aaron Greer, Washington, 6-0, 230, sr. Kicker – Bowen Boldoser, Logan Elm, 6-0, 170, sr.

Defense

Linemen – Austin Houser, Unioto, 6-5, 270, sr.; Colton Atkinson, Meigs, 6-0, 225, sr. Linebackers – Christian Redman, Circleville, 6-1, 195, sr.; Colin Woodside, Fairfield Union, 6-5, 245, so.; Kole Carter, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 195, sr. Backs – Stephen Saxton, Logan Elm, 6-0, 190, sr.; Hunter Sunkle, Fairfield Union, 5-9, 200, sr.; Alex Hollar, McClain, 5-11, 170, sr.

Offensive player of the year: Cody Bartrum, Meigs.

Defensive player of the year: Stephen Saxton, Logan Elm.

Coach of the year: none selected

Special mention

Bradley Clapper, New Lexington; Dalton Clark, Meigs; Nick Combs, Meigs; Dalton Conley, Circleville; Kyle Garrett, Washington; Braden Heston, Fairfield Union; Clayton Howell, Waverly; Micah Linton, Logan Elm; Andrew Oyer, Unioto; Jakob Sheumaker, Logan Elm; Anthony Sipple, Gallia Academy; Andrew Trego, Waverly.

By Chris Hoppes

[email protected]

Reach Chris Hoppes at 740-335-3611, ext. 1104, or on Twitter @choppes1

Reach Chris Hoppes at 740-335-3611, ext. 1104, or on Twitter @choppes1

comments powered by Disqus