Young track Panthers top Blue Lions


By Chris Hoppes - [email protected]



The Washington Blue Lion Middle School track teams hosted the teams from Miami Trace Middle School for a dual meet Monday, April 4.

The Miami Trace girls defeated Washington, scoring 66 points to 51.

The Panther boys won their meet against the Blue Lions, 75.5 points to 42.5.

The Miami Trace girls won six events, while Washington won eight events.

For Miami Trace, Mackenzie Graftstrom won the 800-meter run in a time of 3:22.0; Addy Little won the 1600-meter run in 7:38.0; Bridget Perkins won the high jump at 4’ 0”; Saylor Preston won the pole vault, clearing the bar at 6’ 0”; Shania Villaruel won the long jump with a leap of 11’ 9 1/2” and Aubry Schwartz won the shot put with a throw of 29’ 3 1/2”.

For Washington, Halli Wall won the 100-meter dash in 13.70; Rayana Burns won the 200-meter dash in 29.56; Burns also won the 400-meter dash in a time of 1:07.0; Cloe Copas won the 100-meter hurdles in 20.34; Copas won the 200-meter hurdles in a time of 38.78 and Bethany Wilt won the discus throw with a distance of 66’ 2”.

Washington won the 4 x 100-meter relay with a time of 1:04.37. That team was made up of Morgan Williams, Burns, Kelsey Inskeep and Copas.

Washington won the 4 x 200-meter relay in a time of 2:20.97. That team consisted of Shawna Conger, Abigail Tackage, Aria Marting and Wall.

In the boys’ meet, Washington won seven events and Miami Trace won seven events.

For the Panthers, Caleb Perry won the 400-meter dash in a time of 1:04.86; Cole Enochs won the 800-meter run with a time of 2:38.0; Enochs also won the 1600-meter run in a time of 5:39.24; Branson Morris won the 200-meter hurdles in 33.38.

Miami Trace won the 4 x 200-meter relay in a time of 2:05.68.

Andrew Amore was a double winner, capturing the pole vault at 7’ 6” and the high jump at 5’ 0”.

For Washington, Eli Lynch won the 100-meter dash in a time of 12.30; Lynch won the 200-meter dash with a time of 21.24; Brice Cartwright won the 110-meter hurdles in a time of 20.62.

Washington won the 4 x 100-meter relay in a time of 56.56. That team consisted of Gabe Arazo, Lynch, James Baughn and Dodge McGraw.

Arazo won the long jump with a distance of 14’ 10 1/2”; Sterling Smith won the shot put with a toss of 30’ 6” and Joseph Kobel won the discus throw with a distance of 76’ 2”.

Miami Trace is at Clinton-Massie Wednesday.

Washington will host an invitational Thursday.

Girls results from April 4, 2016

100 Meter Dash

1, Halli Wall, W, 13.70. 2, Lilly Litteral, MT, 14.62. 3, Saylor Moore, MT, 14.69. 4, Shania Villaruel, MT, 14.83. 5, Kelsey Inskeep, W, 14.86. 6, Bridget Perkins, MT, 15.29. 7, Hazen Jacobs, MT, 15.38. 8, Jazzy Williams, MT, 15.69. 9, Lucas, Hayley, Miami Trace, 16.03. 10, Devin Thomas, MT, 16.05. 11, Anna Williams, MT, 16.06. 12, Faith Cleveland, MT, 16.19. 13, Hailee Schirm, MT, 16.25. 14, Alexis Hauser, MT, 16.36. 15, Makayla Lingerfelt, MT, 16.48. 16, Leah Anderson, MT, 16.59. 17, Kaylie Lott, MT, 16.63. 18, Hayley Binegar, MT, 16.68. 19, Hannah Miller, MT, 17.06. 20, Laura Dawes, MT, 17.90. 21, Rhianne Saltz, MT, 18.03. 22, Emily McNeal, MT, 18.83.

200 Meter Dash

1, Rayana Burns, W, 29.56. 2, Kelsey Inskeep, W, 32.78. 3, Kate Leach, MT, 33.40. 3, Hayley Binegar, Miami Trace, 33.40. 5, Devin Thomas, MT, 34.00. 5, Syndy Howard, MT, 34.00. 7, Charolette Jacobs, MT, 37.60.

400 Meter Dash

1, Rayana Burns, W, 1:07.00. 2, Abby Arledge, MT, 1:20.00. 3, Devin Thomas, MT, 1:23.00. 4, Olivia Fliehman, MT,1:25.00. 5, Aubrey McCoy, MT, 1:26.00.

800 Meter Run

1, Mackenzie Graftstrom, MT, 3:22.00. 2, Chloe Scott, MT, 3:26.00. 3, Kylie Pettit, MT, 3:33.00. 4, Addy Little, MT, 3:36.00.

1600 Meter Run

1, Addy Little, MT, 7:38.00. 2, Kylie Pettit, MT, 7:39.00. 3, Chloe Scott, MT, 7:41.00. 4, Mackenzie Graftstrom, MT, 7:50.00.

100 Meter Hurdles

1, Cloe Copas, W, 20.34. 2, Greene, Gracie, Miami Trace, 21.00. 3, Trimmer, Jocelyn, Washington, 22.38.

200 Meter Hurdles

1, Cloe Copas, W, 38.78. 2, Gracie Greene, MT, 40.27. 3, Jocelyn Trimmer, W, 44.60.

4 x 100 Meter Relay

1, Washington ‘A’ (Morgan Williams, Rayana Burns, Kelsey Inskeep, Cloe Copas), 1:04.37. 2, Miami Trace ‘B’ (Saylor Moore, Hailee Schirm, Anna Williams, Aubry Schwartz), 1:04.89. 3, Miami Trace ‘A’ (Shania Villaruel, Bridget Perkins, Jazzy Williams, Lilly Litteral), 1:05.59.

4 x 200 Meter Relay

1, Washington ‘A’ (Shawna Conger, Abigail Tackage, Aria Marting, Halli Wall), 2:20.97. 2, Miami Trace ‘A’ (Lilly Litteral, Hazen Jacobs, Kate Leach, Abby Arledge), 2:25.47. 3, Miami Trace ‘B’ (Hailee Schirm, Charolette Jacobs, Kaylie Lott, Anna Williams), 2:36.00.

High Jump

1, Bridget Perkins, MT, 4-00. 2, Olivia Fliehman, MT, J4-00. 3, Kate Leach, MT, 3-08. 4, Jazzy Williams, MT, J3-08.

Pole Vault

1, Saylor Preston, MT, 6-00. 2, Kylie Pettit, MT, 5-06.

Long Jump

1, Shania Villaruel, MT, 11-09.50. 2, Gracie Greene, MT, 11-01. 3, Morgan Williams, W, 9-06. 4, Syndy Howard, MT, 9-02.

Shot Put

1, Aubry Schwartz, MT, 29-03.50. 2, Shawna Conger, W, 28-02.50. 3, Bethany Wilt, W, 26-08. 4, Syndy Howard, MT, 20-00. 5, Anna Shepard, MT, 16-09. 6, Makayla Lingerfelt, MT, 14-01.50.

Discus Throw

1, Bethany Wilt, W, 66-02. 2, Aubry Schwartz, MT, 62-11. 3, Shawna Conger, W, 46-02. 4, Hayley Binegar, MT, 43-07. 5, Anna Shepard, MT, 40-01. 6, Natasha Andreas, MT, 36-06.

Boys results from April 4, 2016

100 Meter Dash

1, Eli Lynch, W, 12.30. 2, Keegan Terry, MT, 13.22. 3, Caden Sweitzer, MT, 13.39. 4, Colin Farrens, MT, 13.55. 5, Jay Caudill, MT, 13.56. 6, Levi Hites, W, 13.76. 7, Austin Conklin, MT, 14.01. 8, Dodge McGraw, W, 14.02. 9, Alex Smith, MT, 14.77. 10, Aaron Morris, MT, 14.86. 11, Sterling Smith, W, 15.50. 12, Austin Seymour, MT, 15.75. 13, Kahlin Orso, MT, 15.77. 14, Kyler Batson, MT, 16.06. 15, Haven Thomas, MT, 16.93. 16, Isaiah Gil, MT, 17.06. 17, D.J. Riley, MT, 18.40. 18, Hunter Rouse, MT, 18.56.

200 Meter Dash

1, Eli Lynch, W, 21.24. 2, Andrew Amore, MT, 26.62. 3, Caleb Perry, MT, 27.58. 4, James Baughn, W, 29.10. 5,

Dodge McGraw, W, 31.35. 6, Aaron Morris, MT, 31.98.

400 Meter Dash

1, Caleb Perry, MT, 1:04.86. 2, Simon DeBruin, MT, 1:07.74. 3, Henry DeBruin, MT, 1:08.00. 4, Levi Hites, W, 1:17.00. 5, Kalub Wilkerson, W, 1:18.86.

800 Meter Run

1, Cole Enochs, MT, 2:38.00. 2, Kody Burns, MT, 2:46.00. 3, Simon DeBruin, MT, 2:47.00.

1600 Meter Run

1, Cole Enochs, MT, 5:39.24. 2, Kody Burns, MT, 6:10.63. 3, Mcale Callahan, MT, 6:20.00. 4, Kalub Wilkerson, W, 6:38.20. 5, Mathew Webb, MT, 8:10.20.

110 Meter Hurdles

1, Brice Cartwright, W, 20.62. 2, Branson Morris, MT, 20.97. 3, Cyrus Keplinger, MT, 21.46. 4, Jordan Rohrer, W, 25.02.

200 Meter Hurdles

1, Branson Morris, MT, 33.38. 2, Brice Cartwright, W, 33.40. 3, Cyrus Keplinger, MT, 34.06. 4, Trevor Throckmorton, MT, 36.16.

4 x 100 Meter Relay

1, Washington ‘A’ (Gabe Arazo, Eli Lynch, James Baughn, Dodge McGraw), 56.56. 2, Miami Trace ‘A’ (Branson Morris, Keegan Terry, Jaden Halderman, Caden Sweitzer), 57.81. 3, Miami Trace ‘B’ (Haven Thomas, Devin Riggs, Kahlin Orso, Austin Seymour), 1:07.00.

4 x 200 Meter Relay

1, Miami Trace ‘A’ (Kody Burns, Keegan Terry, Colin Farrens, Caden Sweitzer), 2:05.68. 2, Miami Trace ‘B’ (Haven Thomas, Alex Smith, Devin Riggs, Isaiah Gil), 2:26.06. 3, Washington ‘A’ (Tyris Virts, Reilly Downing, Zyon Wilson, Trevor Minyo), 2:35.04.

High Jump

1, Andrew Amore, MT, 5-00. 2, Jaden Halderman, MT, 4-06. 3, Gabe Arazo, W, 4-04. 3, Colin Farrens, MT, 4-04.

Pole Vault

1, Andrew Amore, MT, 7-06. 2, James Baughn, W, 7-00. 3, Jaden Halderman, MT, 6-06. 4, Reilly Downing, W, 6-00. 4, Brice Cartwright, W, 6-00.

Long Jump

1, Gabe Arazo, W, 14-10.50. 2, Cyrus Keplinger, MT, 12-00. 3, Kyler Batson, MT, 11-03. 4, Reilly Downing, W, 11-00. 5, Gabriel Pickerill, W, 10-09. 6, Mcale Callahan, MT, 10-02. 7, Jordan Rohrer, W, 9-05.50. 8, Hunter Rouse, MT, 8-10.

Shot Put

1, Sterling Smith, W, 30-06. 2, Jay Caudill, MT, 27-02. 3, Caden Bridges, MT, 27-00. 4, Joseph Kobel, W, 23-11. 5, Austin Conklin, MT, 23-08. 6, Samuel Shaffer, W, 22-10. 7, Ethan Mullings, MT, 22-04. 8, Trevor Throckmorton, MT, 21-10. 9, Trevor Minyo, W, 21-04. 10, Wesley Pickering, W, 21-03. 11, Grant DeBruin, MT, 20-06. 12, Tyris Virts, W, 18-05. 13, Chris Nichols, W, 18-04. 14, Jacob Hamilton, W, 18-02. 15, Ben Speakman, MT, 17-00. 16, Jordan Reitmire, W, 12-07.

Discus Throw

1, Joseph Kobel, W, 76-02. 2, Austin Conklin, MT, 75-07. 3, Sterling Smith, W, 74-07. 4, Trevor Minyo, W, 60-09. 5, Jay Caudill, MT, 57-01. 6, Wesley Pickering, W, 56-06. 7, Caden Bridges, MT, 56-03. 8, Ethan Mullings, MT, 56-02. 9, Devin Riggs, MT, 53-00. 10, Ben Speakman, MT, 51-02. 11, Tyris Virts, W, 49-08. 12, Grant DeBruin, MT, 48-00. 13, Samuel Shaffer, W, 45-01. 14, Jacob Hamilton, W, 44-06. 15, Chris Nichols, W, 38-05. 16, Trevor Throckmorton, MT, 36-06. 17, Jordan Reitmire, W, 30-04. 18, Benjamin Siat, W, 23-08.

By Chris Hoppes

[email protected]

Reach Chris Hoppes at 740-335-3611, ext. 1104, or on Twitter @choppes1

Reach Chris Hoppes at 740-335-3611, ext. 1104, or on Twitter @choppes1

comments powered by Disqus